Kuni 5. novembrini 2021. a oodatakse inimesi Tervisekeskusesse nõustamisele ja vaktsineerima. Perearstikeskuses saab vaktsineerida COVID-19 vastu nii esimese, teise kui tõhustusdoosiga ning üle 65-aastastel on samaaegselt võimalik ära teha ka tasuta gripivaktsiin.
Vaktsineerimiseks võta eelnevalt telefoni teel ühendust. Vaktsineerima võib minna koos lähedase või tuttavaga – vaktsineeritakse ka neid, kes pole konkreetse perearsti nimistus.
Tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest.
Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Anna teada kodus vaktsineerimise vajadusest oma perearstile või infotelefonil 1247.
Krooniliste haigustega inimene vajab vaktsiini kaitset veel enam, sest tema terviseprobleemid suurendavad COVID-19 haiguse raskelt põdemise ohtu.
Tõsisemad kõrvaltoimed on kõigil COVID-19 vaktsiinidel harvemad kui paljudel igapäevastel ravimitel. Eakatel ja krooniliste haigustega inimestel esineb kõrvaltoimeid vähem.
Perioodil 27. oktoobrist kuni 5. novembrini keskenduvad perearstikeskused vaktsineerimisele ja sellega seotud nõustamisele, samuti tagatakse erakorraline arstiabi. Samal perioodil võidakse lükata edasi kergemate tervisehädadega tegelemine, sõeluuringud, plaanilised krooniliste haigete tervisekontrollid ning selliste tervisetõendite tegemine, millega ei ole kiire.
Perearstid vaktsineerivad peamiselt Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga. Perearsti või -õega saab ka arutada, milline vaktsiinidest on inimesele sobivaim ja leida talle parim lahendus.
Alates 3. maist oodatakse COVID-19 vastu vaktsineerima kõiki 50-aastaseid või veel sel aastal 50-aastaseks saavaid inimesi. Samuti on endiselt oodatud vaktsineerima kõik COVID-19 riskirühma kuuluvad inimesed sõltumata vanusest. Vaktsineerimise aja saab broneerida digiregistratuuri kaudu www.digiregistratuur.ee, helistades lähimasse haiglasse või eraraviasutuse registratuuri.
Perearstikeskused jätkavad riskirühmade vaktsineerimisega.
Ametlik info COVID-19 vaktsineerimise kohta: www.vaktsineeri.ee
Kuidas broneerida vaktsineerimisaega:
● Vaktsineerimine on avatud kõikidele 50-aastastele ja vanematele ning sel aastal 50-aastaseks saavatele inimestele.
● Lisaks on vaktsineerimine avatud kõikidele vähemalt 16-aastastele riskirühma kuuluvatele inimestele.
● Kontrolli, kas kuulud riskirühma patsiendiportaalist digilugu.ee
● Lisainfot vaktsineerimise kohta saad riigiinfo telefonil 1247
● Digiregistratuuris aja broneerimist juhendavad ka vabatahtlikud telefonil 6003 033, kõnesid võetakse vastu iga päev kella 10-14.
Kui kuulute riskirühma, aga ei ole veel vaktsineerimisele kutset saanud, võtke meiega palun ise ühendust!
Kui te ei kuulu riskirühma, kuid soovite end COVID-19 vastu vaktsineerida, leiate värske info www.vaktsineeri.ee
Vaktsineerimisele tulles palun arvestage järgmisega:
● tulge kokkulepitud ajaks, et vältida inimeste kogunemist ooteruumides,
● süst tehakse õlga või õlavarde, riietus võiks olla selline, et saab mugavalt käe paljaks võtta,
● pärast süsti peab jääma 15 minutiks perearstikeskusesse jälgimisele,
● vahe teiste vaktsiinidega (näiteks puukentsefaliidi vastane vaktsiin) peab olema vähemalt kaks nädalat,
● vaktsineerima tulge ainult siis, kui olete terve ja teil ei esine ülemiste hingamisteede ägedaid haigusnähtusid ega palavikku,
● kui te ei saa kokkulepitud ajal vaktsineerimisele tulla, andke sellest perearstikeskusele aegsasti teada.